Lansman

dereli

Üye
Üye
Katılım
24 Ağu 2017
Mesajlar
90
Beğeniler
24
Puanları
8
#1
"Bir ürünün pazara verilmesine "Lansman" denir. Lansman, lanse etmek, sunmak gibi eş anlamlı sözlerle de ifade edilebilir."
 

dereli

Üye
Üye
Katılım
24 Ağu 2017
Mesajlar
90
Beğeniler
24
Puanları
8
#2
Lansman Nedir?

Dilimize Fransızca’dan girmektedir. Kelime anlamı olarak “Tanıtım – tanıtma” veya “ortaya çıkarmak” gibi anlamlar taşır. Reklam şirketleri genelde bu kavramı çok sık kullanır. Yeni bir ürünün pazara sürülmesine Lansman denebilir. Aynı zamanda yeni bir ürünü görsel-yazılı basın gibi araçları kullanarak insanlara lanse edebilirsiniz. Güçlü bir lansman ürünün satışını doğrudan etkileyebilmektedir.

Lansman Fiyat Nedir?

Lansman kelimesini genel anlamıyla izah ettik. Bir de lansman fiyatı denen çok yaygın bir kavram vardır. Bu ise, piyasaya yeni sürülecek bir ürünün şirket tarafından belirlenen tanıtım fiyatıdır. Bu fiyatı belirlemek elbette ki üretici firmaya aittir ama belirlenen fiyat arz-talep dengesi göz önünde tutularak belirlenebilir. Aynı zamanda lansman fiyatı, ürünün satışı ve geleceği hakkında kimi zaman belirleyici olur. Örneğin piyasaya çıkacak bir ürünün insanlar tarafından beklenti fiyatı 1000 TL ise fakat lansman fiyatı 1500 TL olacaksa bu durum ürünün talebini azaltabilir.
 
Son düzenleme:
Üst