Doğa ile Kucaklaşmanın adı: Trekking

medyaposta

Üye
Yönetici
Administrator
Katılım
22 Ağu 2017
Mesajlar
64
Beğeniler
32
Puanları
18
#1
Günlük yaşamın sıkıntılarını doğada eritmek isteyenler için özel bir alternatif trekking. Eşofman ve yürüyüş ayakkabılarınız, dağ-bayır gezmek için yeterli malzeme.Şehir hayatının karmaşasından kurtulmak, temiz havada doğal hayatı içinde hissetmek isteyenlerin son zamanlarda başvurdukları keyifli bir alternatifleri var: Trekking...

Özü, dağ, bayır, orman demeden; doğal hayatın zorluklarına da göğüs gererek belirli noktalara yürümek (bazen de tırmanmak) olan Trekking, Türkiye'de özellikle son 5 yılda büyük gelişim gösterdi. Bütün haftanın sıkıntısını, stresini sağlıklı bir yürüyüşle doğanın içinde eritmek isteyen işadamı-sanatçı, yaşlı- genç herkes, hafta sonlarında eşofmanlarını giyip kendini dağlara, tepelere vurmaya başladı. İş temposunun artmasıyla birlikte, bu sporu yapanların sayısı da arttı. Sadece İstanbul'da 25 tane Trekking firması açıldı.

Türkiye, Trekking yapmak için oldukça iyi fırsatlara sahip. Şehirlerin çarpık yapılanmasından hâlâ etkilenmeyen, doğal dokusunu koruyabilen yerler var. Ancak bunun yanında, bilinçsiz olarak Trekkinge çıkıp çevreye büyük zararlar verenler de var. Bu nedenle Ballıkayalar başta olmak üzere pekçok alan kullanılamaz durumda.

Trekkingin bir de maddi getirisi var tabii. Bu spor sayesinde Türkiye geçen yıl her yıl yaklaşık 1 milyon dolar döviz girdisi sağladı. Türkiye'ye tatil amaçlı gelen turistlerin yanısıra sadece Trekking amaçlı gelen turistler bile var. Bu gelişmeler dikkate alındığında, Trekkingin Türkiye'deki geleceğinin en azından bir süre daha parlak olduğunu görülüyor.

Türkiye trekking için uygun :

Trekking'i, bir de konuyu gerçekten bilen bir insanın ağzından dinlemek istedik. Trekking ile başlayıp daha sonra yüksek irtifa dağcılığına yönelen Dağku Dış Faaliyetler Sorumlusu Cenk Ertekin, trekkingin detaylarını anlattı...

Trekking için nasıl bölgeler seçilmeli ?

Genelde hafta sonları yapılan trekking faaliyetlerinin ağırlıkla yapıldığı yerler İstanbul'a yakın ve doğallığını çok fazla yitirmemiş yeşil bölgeler. İstanbullu trekkingçilerin en gözde bölgesi Yalova ve çevresi. Bolu Dağı, Gebze Ballıkayalar, Karadeniz treking için uygun.

Trekking en büyük sorunu ne ?

En büyük problem doğaya bilinçsiz çıkanların çevreyi kirletmesi. Bu yüzden Ballıkayalar başta olmak üzere birçok trekking bölgesi hızla kullanılamaz hale geliyor.

Bu sporun maliyeti ne kadar ?

Trekking firmaları hafta sonu faaliyetleri için 5 ile 10 milyon arasında bir ücret talep ediyor. Ulaşım, konaklama ve yiyecek bu fiyata dahil. Günübirlik faaliyetlerin dışında bir gün kalmalı organizasyonlar için çadır ihtiyacını firmalar karşılıyor.

Okul kulüplerinin bundaki payı ne ?

Ticari firmalar dışında üniversite dağcılık kulüpleri sene başındaki faaliyetlerinin bir kısmını Trekking'e ayırıyor. Mimar Sinan, Yıldız, Boğaziçi, Galatasaray, İTÜ dağcılık kulüplerinin trekking faaliyetleri bulunmakta ve bu kulüplerin bazıları dışarıdan üye kabul ediyor.

Trekking'de zorluk dereceleri nasıl belirleniyor ?

Trekking parkurları değişik zorlukta. Eğimin, yüksekliğin ve iklimin farklılığı parkurların zorluk derecelerini belirliyor. Yazın her sağlıklı insanın yürüyebileceği rotalar kışın en deneyimli sporcuların geçmekte güçlük çekeceği yerler haline gelebiliyor.

Hangi mevsimler tercih edilmeli ?

Genellikle bahar ayları trekking'e başlamak isteyenler için ideal mevsimler. İlk faaliyette kuru ve daha az problemli parkurların seçilmesi önemli bir ayrıntı. Trekking'i, sportif amaç dışında fotoğraf ve kamera çekimleriyle sanatsal bir yapıya da büründürmek mümkün.

Trekking'in temel malzemeleri neler ?

Trekking öncesinde yanınızda bulunması gereken temel malzemeler; sırt çantası, spor ayakkabı, rahat bir pantalon (kot pantalon yanlış seçimdir) yedek çorap, ince bir mont, yağmurluk, matara ve basit yiyecekler. Giysilerde özellikle yünlü ürünlerin tercih edilmesi gerekiyor.

GEREKLİ MALZEMELER

1) El feneri veya alın lambası (tercihen alın lambası )

2) Yedek piller.

3) Yağmurluk (Mümkünse alt ve üst veya panço)

4) Rahat yürüyüş pantolonu, keten vb. (kot pantolon önermiyoruz.)

5) Her gün için çorap.

6) Tişört.

7) Polar veya kazak.

8) Anorak, eldiven,bere, şapka.

9) Eşofman , şort.

10) Güneş kremi (koruma faktörü 16 ve üstü ), güneş gözlüğü.

11) Mayo, havlu.

12) Ayakkabı ; Yürüyüş sırasında ayak bileğini kavrayan, tabanı orta sertlikte bir ayakkabı ve kamp yerinde giyilmek üzere rahat bir ayakkabı. Ayakkabıların su yalıtımını güçlendirmek için vaks veya vazelin.

13) Sırt Çantası ; Bütün eşyalarınızı içine alacak bir çanta ,ayrıca günlük yürüyüşlerde kullanılacak küçük sırt çantası.

14) Uyku tulumu.

15) Eşyalarınızı koyacağınız naylon torbalar(Çöp torbası gibi). Sırt çantasının içine tüm eşyalar torbalanarak konulacaktır.

16) Çakı, sabunlu veya kolonyalı mendil, tırnak makası, nemlendirici krem.
 
Üst